SANCAR CANSİNEMAYAZARLAR

VERONİCA GUERİN’İN ÖLÜMÜNE SEBEP CESARETİ MİYDİ?

Yönetmen: Joel Schumacher
Senaryo: Carol Doyle (hikaye), Carol Doyle (sinemaya uyarlama),
Oyuncular: Cate Blanchett, Colin Farrell, Brenda Fricker
Diğer Bilgiler: 2003 / Amerika / İngilizce / 98’

Hayat, bir yığın masum insanı yaptığı haklı mücadeleler karşısında olmayacak cezalarla karşı karşıya bırakmıştır. En ağır ceza; hiç kuşkusuz o kişinin yaşama hakkının yaşamı hak etmeyen caniler tarafından alınması ve mücadelesinin ölümüyle sona ulaşmasıdır.

İrlandalı gazeteci Veronica Guerin’in hayat hikayesini beyazperdeye taşıyan “Veronica Guerin” filmi tam da bu dediklerimin kanıtıdır. Guerin hayatıyla inanılmaz bir gazetecilik örneği sergilemiş, büyük bir mücadele göstermiş; ama ne yazık ki yarım kalan bir hikayenin kahramanı olarak kalmıştır. Kim bilir?

Peki Guerin’in mücadelesi neydi? Onun mücadelesi İrlandalı uyuşturucu tacirleriyle yaptığı savaştı. Guerin’in deyimiyle o “bir şeyleri değiştirecek bir iş yapıyor”du. Yazdıklarıyla, birçok suçluyu gün yüzüne çıkarabilecek, uyuşturucuya kurban giden masum çocukların hayatını kurtarabilecekti.

Aldığı tehditler, uğradığı saldırılar ve buna karşın mücadelesine korkmadan devam etmesi kendi hayatından daha fazla önem verdiğini göstermez mi mücadelesine? Guerin cesareti yüzünden öldü aslında. Böyle bir ölüm ölümse eğer…
– Çok korkuyordum
– Bunu belli etmiyordun. Senin özelliğin de bu değil mi? Korktuğunu belli etmiyorsun.

Biliyor musun bazen topu o çılgın ihtiyara bırakmak daha akıllıcadır. Bazen uzaklaşıp gitmek daha çok cesaret ister.

– Topu geri almıştım değil mi?
– Ne demek istediğimi biliyorsun?
Yukarıdaki cümleler Veronica’nın annesiyle yaptığı konuşmalar. Bu konuşmalar bence filmdeki en etkileyici diyalogdu. Aynı zamanda Veronica’nın yapması gerekendi belki de. Topu o çılgın adama bırakmalıydı bu kez.

Uzaklaşıp gitmek cesaretini göstermeliydi. Belki bunu yaptığında Veronika ölmeyecekti ama kahramanca bir hayat da yaşamış olmayacaktı da. Veronika, mücadelesi için hayatıyla bedelini ödedi. Hayat, haklı mücadelelerin bedelini ödetmek zorunda mıydı ki?

Kötü olarak doğmayan insan, bilinçli olarak kötü olmayı seçer mi? Hayatımız bir hiç uğruna yok olabilecek kadar ucuz mu? Kendini kötülüğün hizmetine adamış nice insan acımasızca her şeyi yapabiliyor. Guerin’in uyuşturucu tacirleri tarafından beş kurşunla öldürülmesi bu acımasızlığı göstermiyor mu? Bu gerçek, sorduğum bu soruları ne kadar da anlamsız kılıyor.

Her şeye rağmen Guerin ölümü hak etmiyordu ama o kahramanca bir hayat yaşadı. Keşke anlatılanlar kurmaca bir dünya olsaydı. Oysa ki bu gerçek bir hayattı… Ama Veronica Güerin unutulmayacak bir hikayenin kahramını olarak anılmaktadır şu anda. Yaptığı mücadele unutulmayacaktır. Cesareti unutulmayacaktır.

(Bu arada Veronica Guerin’e filmde hayat veren Cate Blanchett’in inanılmaz oyunculuğunu da unutmamak gerek.. ve Veronica’nın kırmızı arabasını.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu