MÜZİKYAZARLARZEYNEP MUTLUAY

KEŞİF – HANS ZİMMER: “FİLM MÜZİKLERİNİN EFENDİSİ”

Çok ama pek çok ünlü bir Alman besteci Hans Zimmer. Biyografisinden ziyade bir de benim gözümden bakmanızı isteyeceğim ona. Kuşkusuz çok etkili film müzikleri yaptı bugüne dek. Hatta öyle ki Cristopher Nolan gibi yönetmenlerin tek adresi oldu. İnsanlar Hans Zimmer’in mi filmlere müzik yaptığını yoksa Hans Zimmer’in, müziklerine mi film yapıldığını tartıştılar.

Elektronik müzikle klasik müziğin araçlarını harmanlayan bir adam. Genelde bilim – kurgu filmlerinde ya da fantastik filmlerde dinliyoruz onu. Gladyatör, Karayip Korsanları, İnterstellar, Inception, Dunkirk, The Lion King vs..

Benim özellikle üzerinde durmak istediğim yapıtı ise Dunkirk filmi müzikleri. Filmi izlemişseniz hatırlayacaksınız o gergin savaş atmosferini. Eğer izlemediyseniz inanın 2017’den beri çok fazla şey kaçırdınız. Film senaryosu gereği zaten tansiyonu yüksek bir ölüm kalım mücadelesini en ince detaylarla bize yansıtmayı başaran bir yapım. O askerlerin panik halleri, ölüm korkusu, hesaplaşma, hüzün, en çok da yerinde duramayan bir endişe sizi koltuğa çiviliyor. Ölüme ramak kala anlar…

Zimmer’in film için bestelediği ‘’The Mole’’ ve ‘Home’ adındaki parçalar, sahneleri görmeseniz bile sizi heyecandan titretecek, endişelendirecek, nabzınızı arttıracak türden…Parçalardaki elektronik gelgitler, metal gıcırtılar, ritmik sert vuruşlar, ürpertici sesler soluğunuzu kesecek. Karanlık bir korku tünelindeymişsiniz hissi filmin yüksek dozlu görüntüleriyle birleşince tek isteğinizin hayatta kalmak olduğu simülasyonuna gireceksiniz, emin olun.

Zimmer, bence müziğe korku öğesi yüklemeyi beceren en iyi adam. İnsanı rahatsız eden tını aynı zamanda heyecan ve tutku aşılıyor. Tamamen insan psikolojisi üzerine kurgulanmış müzikler. Aslında “Müzik ruhun ilacıdır” cümlesi bu adamla netlik kazanıyor olabilir. Kan basıncımı arttıran ve gerçeklik algımı katlayarak arttıran bir müzik dehası…

Üzerine milyonlarca kelime dökülebilir lakin herkes kendi Zimmer tercihini yapmalı. Bütün o filmlerde muhakkak sizde kendinize ait bir yer, bir ateş, bir hareket ettirici bulacaksınız. Eminim buna.

Zeynep Mutluay

Dünya şarkılara sığacak kadar küçük, anlam aranmayacak kadar kısa belki de…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu