MEKTUPLAR

“İÇİMDEKİ YANGIN” FİLMİNİN MEKTUPLARI

KİTAP TAVSİYESİ

2011 Kanada yapımı yönetmen Denis Villeneuve’ın Wajdi Mouawad’ın ödüllü tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı başrollerinde Rémy Girard, Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin gibi isimlerin yer aldığı Incendies – İçimdeki Yangın, gelmiş geçmiş en trajik filmlerden biri olarak kabul edilebilir. Filmde yer bulan mektuplar da bu trajedinin en önemli tanıklarıydı.


1.MEKTUP:
-Ben senin 72 numaranım. Mektubu sana çocuklarım verecek. Onları tanıyamayacaksın. Çünkü çok güzeller. Senin kim olduğunu biliyorlar. Bu yüzden yakında sessizliğe bürüneceksin. Çünkü gerçeklerin karşısında herkesin susması gerekir.
İmza: 72 numaradaki orospu.
2.MEKTUP:
-Bu mektup oğluma…
Çünkü işkencecilerle konuşmam.
Ne olursa olsun seni hep seveceğim.
Doğduğunda buna yemin etmiştim. Hayatım boyunca seni aradım ve sonunda buldum. Çok yakışıklıydın. Dünyanın tüm güzellikleri seninle olsun canım. Buna da şükret Çünkü hep beraber olmaktan daha güzeli yoktur.
Seni seve seve doğurdum. Kardeşlerini de seve seve doğurdum.
Annen Neval Merdan-72 numaradaki mahkum.
3.MEKTUP:
Canlarım hikayeniz nerde başlıyor?
Doğduğunuzda mı? Öyle olsaydı aşk dolu olurdu.
Bence hikayeniz öfkeyi unutmak üzere verilmiş bir sözle başlıyor.
Sayenizde bugün o sözü tuttum öfkemi unuttum.
Sizi seviyorum.
KİTAP TAVSİYESİ

Sancar CAN

Hangi zamana hangi mekana ait olduğumu bilmiyorum. Zamansızlık ve mekansızlık ağırlaştırırken ruhumu bir o kadar da hafifletiyor beni. Kim olduğum, ne olduğum ve ne olacağım öylesine anlamsız ki bu ucu bucağı görünmeyen karmaşık, gürültülü dünya içinde. Bir ses, bir nefes, bir gürültü, sıradan bir günah abidesi... Bizden geriye kalan; her şey ya da hiçbir şey... Bir gün dokunulabilecek mi bu dizelere gözler, kulaklar... Yoksa hep bir yabancı olarak mı kalacağız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu