MÜZİKSANCAR CANYAZARLAR

BELKIS ÖZENER: BİLİNMEYEN YÜZ, UNUTULMAYAN SES

Sinemamıza sesiyle büyük bir renk katmış unutulmayacak isimlerin başında gelir Belkıs Özener. En güzel yerli filmlerin ardında bir çığlık gibi duyulur o naif, tatlı sesi. Bazen Hülya Koçyiğit’in, bazen Filiz Akın’ın, bazen Fatma Girik’in sesi olup çıkar o güzelim ses. Ama çoğu zaman sinemamızın sultanı Türkan Şoray’ın sesidir Yeşilçam’ın unutulmayacak sesi Özener’in sesi. Ne yazık ki hak ettiği değeri görememiş hep bir kenarda unutulmuş biridir de. Gerçi, unutulmak herkesin kaderinde yok mudur? Bizler, bir vefa borcu olarak hatırlayalım istedik onu.

Sinemamızdaki ilk şarkısını 1962 yılında Sokak Kızı filminde seslendiren Belkıs Özener, 1978 yılında Tatlı Nigar’la sayfayı kapatır. Ancak 2003 yılında Yeşilçam Denizi isimli belgeselde sevenlerinin karşısına yeniden çıkar. Uzun yıllar Yeşilçam’a sesiyle hizmet etmiş ancak 1980’lı yıllardan sonra bir kenara itilmiştir Özener. Sesiyle hayat verdiği isimler kariyerlerinde ilerlerken o maalesef unutulmuştur. Yıllar önce katıldığı bir programda da büyük bir buruklukla bunu dile getirmiştir de.

1980’lı yıllardan sonra unutulmasının bir başka sebebi daha vardır. 300 kadar filmde yıldızlara sesini veren Özener, hiç ummadığı bir olay yüzünden sinemadan elini eteğini çekmiştir de. İşte o olayı şöyle anlatır Belkıs Özener: “Civciv Çıkacak, Kuş Çıkacak” adlı filmde Mine Mutlu’yu seslendirmiştim. Fakat bunun bir seks filmi olduğunu bilmiyordum. Ve o günden sonra bir daha sesimi kimseye vermedim.” 1980’li yıllardaki seks filmlerinin öyle çok zararı olmuştur ki sinemamıza. Bu da ayrıca ele alınmalıdır.

Belkıs Özener, herkesin bildiği ses; ama kimsenin tanımadığı bir yüzdür. Gönül Yazar’ın da kardeşidir. Gönül Yazar gibi plak yapmayıp sinemamızın önemli isimlerini seslendirmesinden dolayı sadece sesini biliriz biz onun. Ancak Belkıs Özener’i büyük bir hayranlıkla ve zevkle dinleyen sevenleri de mutlaka vardır.

Fosforlu Cevriye, Sevemedim Kara Gözlüm, Adını Anmayacağım, Hayat Sevince Güzel, Nasıl Geçti Habersiz, Sonbahar Rüzgarları, Gümüş Gerdanlık, Boş Çerçeve, Damarımda Kanımsın, Aşkım Bahardı, Yağmur, Çile, Buğulu Gözler, İçin İçin Yanıyor, Senin Yüzünden, Sevil Neşelen, Azize, Sen (Ömrüm Benim), Oyun Bitti, Kulakların Çınlasın, Bülbül Yuvası, Buruk Acı, Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim… seslendirdiği unutulmaz şarkılardan bazıları. 2006 yılında da şarkıları “Sahibinin Sesinden Yeşilçam Şarkıları” adlı albümde bir arada toplanmıştır.

Belkıs Özener’in seslendirdiği en güzel şarkılardan bazıları;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu