MUSTAFA DAYANIRMÜZİKYAZARLAR

KEŞİF: CEM ADRİAN VE KAYIP ÇOCUKLAR

Daha önce Murat Yılmazyıldırım hakkında bir yazı ile kuytu köşelerinde eşsiz müzikleriyle bizde yer edinen değerli sanatçılardan Keşif başlığı altında bahsetmeye başlamıştım. Sıra geldi Kayıp Çocuğa: Cem Adrian.

Cem Adrian dansçılıktan radyo programcılığına, falcılığa kadar farklı tecrübelerle akıp giden yılların ardından  profesyonel müzik hayatına 2005 yılında Fazıl Say’la tanıştıktan sonra başladı. Gerçek adı Cem Filiz. Adrian sahne adını doğduğu ve büyüdüğü Edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan Hadrianoupolis’ten esinlenmiş. 

İlk albümü “Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım”ı 2005 yılıda Fazıl Say’ın desteğiyle çıkardı. Sanatçıyla tanışmam başka bir değerli müzisyen olan Murat Yılmazyıldırım‘la birlikte söyledikleri bir kaç şarkı sayesinde oldu. Hoşçakal ve Kan Revan İçindeyim şarkıları.

2010’un yaz aylarında dinlemeye başladım. Elbette ismini duymuştum onca zaman fakat hiç merak edip de bakmadım kimdir diye. Sonra her yeni sanatçıyı tanıdığımda yaptığım gibi albümlerini inceledim. Çok farklı bir merak duygusu uyandırır bu insanda.  İlk olarak, 2008 yılında çıkarmış olduğu “Emir” albümüne rast geldi yolum.

Başta diğer herkes gibi sesini garipsedim Adrian’ın. “Tanrı’nın Elleri” şarkısıydı kulağıma ilk değen melodi. Sesini tiz bir şekilde kullanmasını garipsedim başta. İtici gelmişti o zamanlar hatta. Ama böyle sanatçılar dışarıdan erişilmez bir yerdeymiş gibi ve soğuk dururlar. Fakat onların dünyasına eriştiğinizde sizi bambaşka bir alem bekliyor olur.

Tanrı’nın Elleri:
Tanrının Elleri, Nereye Gidiyorsun, Anladım, Yollardayım gibi muhteşem şarkılarını keşfettim kendimce. Dört beş ay boyunca bu şarkılar tabiri yerindeyse hatmettikten sonra Cem Adrian bizlere 2010 yılı Aralık ayında “Kayıp Çocuk Masalları” albümünü sundu. 12 eşsiz şarkıdan oluşuyor albüm:

 1. “Kayıp”
 2. “Bir Katilin Ellerinde”
 3. “Sen Benim”
 4. “Bana Ne Yaptın”
 5. “Herkes Gider mi (feat Aylin Aslım)”
 6. “Unutursun”
 7. “Ağladıkça”
 8. “O Kirpik Hala Bende Sevgilim”
 9. “Islak Kelebek”
 10. “Yarım”
 11. “Benden Sonra”
 12. ”Tanrı Aslında Sever Hepimizi”

Sanatçının tarzı herkese hitap etmeyebilir. Fakat bir kez içine dalarsanız piyanonun o huzurlu dünyasına, verdiği hazzın bambaşka bir şey olduğunu hissedeceksiniz. Diğer albümleri gibi herkes tarafından dinlenme kaygısı güdülmeden hazırlanmış bir albüm “Kayıp Çocuk Masalları”.”Islak Kelebek” hariç bütün şarkıların söz ve müziği kendisine ait. Genelde piyano eşliğinde söylediği şarkılardan oluşuyor albüm. Sizi alıp götüren keman ve viyolonsel sololarıyla bezenmiş şarkılar. Bir dünya yaratmış sanki sanatçı ve bizi davet ediyor. Tabi ki o dünyanın büyüsünden anlayan kulaklar ve ruhlar için.

Sanatçı 2012 yılında Siyah Bir Veda Öpücüğü ve 2013 yılında Şeker Prens ve Tuz Kral albümlerini yayınladı. Şu sıralar yeni albümü “Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum” u yayınlamak üzere. Yine bir Sonbahar günü. Albümde yer alacak şarkılardan “Beni Hala Öldürüyorsun” şarkısını da dün itibariyle bizlere hediye etti: Yine güzel bir klip, huzur veren bir esinti… Biraz hüzün.

Ekim 2014’te Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum adlı albümünü, 21 Ocak 2016’da Seçkiler 2 albümü, 2016’da “Tuz Buz” isimli albümünü müzikseverlerle buluşturmuştur.

Popüler müziğe uzak tarzı ve magazin dünyasındaki olmayan yeri ile Cem Adrain “sanatçı” kelimesinin anlamının epeyce kirlendiği günümüzde hala bu sıfatı hak eden nadir sanatçılardan biri. İyi dinlemeler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu