MÜZİKYAZARLARZEYNEP MUTLUAY

A VAVA INOUVA: “KELİMELER BEYNİNDE DEĞİL KALBİNDE” ŞARKISI

Aşk mı istiyorsun, bak şarkının 5. saniyesinde… Biraz hüzün o da az ilerde… Yaşama sevinci, geçmişe özlem, midede uçuşan kelebekler, Berberilerin acısı, dram, gözyaşı… Belki rüzgarın çölde hatırlatacağı ölüm duygusudur merak ettiğin. İddia ediyorum hepsi bu şarkının tınısında mevcut.

Idir, Cezayirli bir berberi. Berberiler her zaman Kuzey Afrika topraklarında tartışma konusu olmuş bir kültür. O bambaşka bir konu. Lakin Idir’in müziği kültüründen fazlasıyla etkilenmiş. Özellikle bu şarkı dili muhtemelen hiçbirinizin bilmediği Berbericenin lehçelerinden biri. Ama olsun ne fark eder.

Müziğin diğer sanatlardan ayrılan en farklı yönü sözlerinin evrensel olması değil mi? Anlamına değil hissettirdiklerine baktığımızda bu şarkı o kadar yanı başımızda o kadar içimizdeki. Yaşamışız biz onu çoktan. Birkaç melodiye bin anlam yüklemiş sanatçı kelimesi olmayan. Fazla söze hacet yok. Dinleyin hayatınızın bir köşesinde kirlenmeden,  yıpranmadan umut versin en zor anlarda. Dünya şarkılara sığacak kadar küçük, anlam aranmayacak kadar kısa belki de…

Zeynep Mutluay

Dünya şarkılara sığacak kadar küçük, anlam aranmayacak kadar kısa belki de…

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Mukemmel ruhumuzun arınması benliğimizin kendine k3lmesi her koşukda insan oldugumuzu anımsamak teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu