SANCAR CANSİNEMAYAZARLAR

“21 GRAMS” FİLMİ ÜZERİNE

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Yapımcı: Alejandro González Iñárritu, Robert Salerno
Senarist: Guillermo Arriaga
Oyuncular: Sean Penn, Naomi Watts, Benicio Del Toro
Müzik: Gustavo Santaolalla
Yapım yılı: 2003, ABD

Başkasının kalbine ihtiyacı olan Paul, yani yaşamak için başkasının ölmesini bekleyen Paul,
Sevdiği adam ölmek üzereyken ondan çocuk sahibi olmayı isteyen Mary,
Trajik bir kazayla eşini ve çocuklarını kaybeden umutsuz Christina,
Günahlarla ördüğü hayatını inançla arındırmaya çalışan ve sürekli inanç ve inançsızlık arasında gidip gelen Jack,
Günahkar bir kocanın peşinden koşan ve onun sevgisini uman Marianne…

Bu beş farklı insanın yaşam mücadelesini, hayatta kalma çabasını geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek zaman arasındaki dönüşümlerle anlatıyor 21 Grams. Dışardan bakılınca insan hayatının ne kadar da karmaşık ve gelişigüzel olduğunu, birçok şeyin aslında hesapsızca yaşandığını, insanların hayatlarının hiç olmadık yerde kesişebileceği ve hayatın çıkmaz bir evren olduğunu. İnsanların hakim olamadığı isteklerinin, tutku haline gelmiş bazı alışkanlıklarının kendileriyle olan yüzleşmelerini. Hayatta her an her şeyin olabileceğini, bir anda her şeyinizi, tüm sevdiklerinizi kaybedebileceğinizi. Bütün umutların bittiği anda ansızın her şeyin yoluna girebileceğini, 21 gramlık hayatımıza birçok hayatı sığdırabileceğimizi.

21 Grams, hayatın insanların zayıf yönleriyle ne denli oynadığını, hayatın insanın zayıf yönlerini alt edemeyene kadar acımasızca, hoyratça üzerine geldiğini dile getiriyor. 21 Grams, bu beş insanın yaşam mücadelesini verirken aynı zamanda izleyiciye de akıl almaz sorgulamalar yaptırıyor. İnsanı bu kişiler aracılığıyla kendisiyle hesaplaşmaya zorluyor ve her birinde kendinize ait bir parça bulabiliyorsunuz.

Yaşadığımız onca acı şeyin ardından hayatın devam ettiğini görmemize rağmen aslında hayatı devam ettiremediğimizi, çoğu zaman kendimizi avuttuğumuzu, hayattaki en büyük çaresizliğin ölüm olduğunu, insanın bildikleriyle ne denli kafasını karıştırabileceğini, hayatın Tanrı olsa da olmasa da devam ettiğini gösteriyor.

Sonuç olarak hayat üzerine bir sorgulama içerisine girmek istiyor, hayatı anlatan filmleri seviyorsanız mutlaka izlemeniz gerekez filmlerden biridir 21 Grams. Sanatseverlere tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu