MUSTAFA DAYANIRSİNEMAYAZARLAR

EĞİTİMCİLERİN MUTLAKA İZLEMESİ GEREKEN FİLMLER – 2

Daha önce yayımlanan “Eğitimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler -1-” adlı yazımızda eğitimcilerin izlemesi gereken filmlerden 3 tanesini incelemiştik. Eğer bu yazıyı okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim. Bugün de bu tür filmlerden diğer 3 tanesine daha göz atacağız: Can Dostum, Sınıf ve Forrester’ı Bulmak filmleri.

“Can Dostum” (Good Will Hunting)
Yapım Yılı: 1999
Oyuncular: Matt Damon, Ben Affleck, Robin Williams

Bir üniversitede hademe olarak çalışmakta olan olağanüstü bir matematik dehasına sahip Will Hunting’in bir matematik profesörü tarafından keşfedilme serüvenini anlatıyor Can Dostum.

Will, Massachuset üniversitesinde çalışan bir hademedir. Bunun yanında zeki ve öğrenmeyi seven biridir. Yakın arkadaşlarıyla birlikte mahalledeki bazı diğer gruplarla kavga etmeleri sonucu başı kanunlarla belaya girer ve son kavgasından dolayı hapse gönderilir.


Daha önce Will’in yeteneğini fark eden profesör Gerald Lambeau bir şartla Will’in hapishaneden çıkarılmasını sağlayacaktır: Will’in bir terapist tarafından tedavi edilmesi ve matematik dersleri alması.


İki iradenin savaşı; Will eski, alıştığı hayatına devam etmek isterken profesör ise zekasının Will’e sunduğu fırsatlardan faydalanmasını ister. Will, terapist Robin Williams ile birlikte hayatını yeniden yönlendirmeye başlar, en yakın arkadaşı Ben Affleck ve yeni tanıştığı kız arkadaşı bu konuda ona destek olurlar.


Bütün diğer eğitimle ilgili filmler arasında “Can Dostum” farklı bir kurguya sahip. Diğer bütün filmlerin aksine bu filmde öğrenci, kendini mesleğine adamış bir öğretmen tarafından keşfedilmiyor. Will zaten zeki olduğunun farkında. Ancak zekası sayesinde yaşayacağı o güzel hayatı istemiyor. Kendi aşina olduğu hayatı tercih ediyor ve potansiyelini ortaya çıkarmaktan korkuyor.


Psikoloji öğeler, çok iyi oyunculuk ve mükemmel bir yapım, filmi eğlenceli ve tutkuyla izlenebilecek bir yapıta dönüştürmüş. Filmin senaryosu iki başrol oyuncusu Matt Damon ve Ben Affleck’in kaleminden çıkmış. İklinin senaryosu En iyi Senaryo ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Robin Williams sergilediği olağanüstü performans ile En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanmıştır

“Sınıf” (The Class)
Yapım Yılı: 2008
Oyuncular: Francois Begaudeau

“Sınıf”,  eğitimle ilgili farklı film: Bütün film okul ortamında geçiyor ve öğrencileri okul dışında hiç bir yerde görmüyoruz. Bu durum filme biraz belgesel havası katmış. Sadece tek bir ortamı gözlemliyorsunuz ve bu açıdan çok fazla görsel çeşitliliğe sahip değil film.

Gerçekte de bir öğretmen olan Francois Begaudeau tarafından yazılan yarı biyografik bir romana dayanan “Sınıf” filmi, öğretmenin kendisinin de filmdeki öğretmeni oynaması nedeniyle oldukça gerçekçi bir yapım. Genel olarak gösterişsiz, sade bir film.


Düşük bütçeli bir belgesel filmi hissiyatı yaratsa da sıradan insanların sade ve gerçekçi bir biçimde kendilerini oynadığını hissettiren oyunculuk, filmin güçlü tarafı. Çocukları kurtarmak için koşuşturan bir kahraman öğretmen ya da bir anda hayatı değişen çocuklar yok filmde. Bu açıdan film gerçeğe oldukça yakın ve bu da “Sınıf” filmini izlemek için geçerli ve ilginç bir neden. Film 61. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye‘yi kazanmış.

Gerçekçi mi?: Hikaye bu tarz diğer filmlerin aksine dramatik öğeler için zorlanmamış. Filmi daha da gerçekçi kılan şey öğretmenin kendisinin filmde oynaması elbette.

Forrester’ı Bulmak” (Finding Forrester)
Yapım Yılı: 2000
Oyuncular: Sean Connery, Rob Brown

“Forrester’ı Bulmak”, öğrenciler ve okuma ve yazmanın gücüyle  gerçekleşen bir dönüşüm sürecinin hikayesi.

Öğrenme süreci çoğunlukla sınıfta gerçekleşmiyor ve alışılmışın aksine filmde her şeyi değiştiren bir öğretmen yerine bir yazarı görüyoruz. Ama yine de “Forrester’ı Bulmak” filmi eğitimcilerin izlemesi gereken filmler kategorisine girmeyi hak ediyor.


16 yaşındaki Jamal, okulundaki yüksek başarısı sayesinde şehrin en ünlü okullarından Mailor-Collow’dan bir burs kazanır. Kenar mahalleden geldiğinden zengin çocuklarının arasında başta zorlanır fakat spordaki başarısı ve yazdığı yazılar ile kendini sevdirmeyi başarır.


Jamal bir iddia sonucu kendi halinde yaşayan ilginç bir yazar olan Mr. Forrester’ın evine bir şey çalmak için girer. Evden çıkarken çantasını düşüren Jamal çantasını geri almaya geldiğinde yazarın defterlerine bazı notlar bıraktığını görür ve bu andan sonra ikisi arasında ilginç bir arkadaşlık başlar.Yıllar önce yazdığı ünlü bir romandan sonra yazmayı bırakan yazar, Jamal’daki yeteneği keşfeder. İkili, iki tarafın da faydalandığı ve nihayetinde öğretmenin de öğrencisinden bir şeyler öğrendiği bir arkadaşlık kurarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu