LİSTELERYAZARLARZEYNEP YILMAZ

“IRKÇILIK ÜSTÜNE” FİLM LİSTESİ

Dünyada neler yaşanmış, neler yaşanıyor ve belki de neler yaşanacak! Sebebi ne? Öğrenilmiş nefret yalnızca.

Bu filmleri izlerken gerçekliklerine inanamadım. Hikayelerin ve belki de çok daha kötülerinin yaşanmış olabileceği akıl alır gibi değil.

Ama yapabileceğimiz bir şey var. Anlatılan hikayeleri dinlemek, gözlerimizi kapatmamak, farkında olmak, birbirimizi dışlamamak.

Sevgiyi ve anlayışı besleyerek umalım ki bu hikayeler geçmişe gömülsün.

Siz hangi filmleri eklersiniz?

Bu listeyi beğendiyseniz paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıcakla ve sanatla kalın… 🙂

Zeynep YILMAZ

Sosyal Girişimci, Kalkınma Uzmanı Gıda Mühendisliği, Tarım Ekonomisi ve Sosyoloji alanında eğitim aldım/alıyorum. Kendimi en çok sosyal girişimci olarak tanımlamayı seviyorum. Sorular sormayı seçiyorum ama cevapları vermeyi değil. Rahatsız eden, sorgulayan, düşündürten, fark ettiren sorular… Cevaplar sizde. Daha çok tanımak isterseniz www.zeynepyilmaz.org'a bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Irkçılık üzerine son yıllardaki büyük bütçeli filmlerin toplandığı hoş bir liste… Ancak ırkçılığa dair 1930lardan beri çekilmiş çok daha sert ve farklı filmler var. Mesela… Code Inconnu, Ragtime, The Lady Sings The Blues, Bessie, Cache, Apt Pupil, the Birth of a Nation (2016), what happened Miss Simone?, The Act of Killing, To Kill A Mockingbird, Snow Falling On Cedars, Selma, A Raisin in the Sun, Planet of the Apes (filmde maymunların neyi temsil ettiğini düşünürseniz elbette), Imitation of Life, 500 years later, A Dry White Season, Beloved (Toni Morison – Sevgili), Black Like Me, The Boys From Brazil, Circus, BlacKkKlansman, I Am Not Your Negro, Manderlay, Watermelon Man, Places in the Heart, Sankofa…. Bunlar ilk aklıma gelenler..

  2. Merhabalar, bu listelerin en güzel tarafı böyle uzayıp gidebilmeleri.
    Ana akımın dışına çıkabilmek, popüler olanlarin gölgesinde kalan çok değerli eserlerin adına ulaşabilmek ancak farklı akillarin buluşması ile olacak. Buradaki yorumlar da bize bunu sağlıyor. Bu sebeple bu yorum icin cok teşekkür ederiz.
    Ilk aklıma gelenler demissiniz, merakla devamını bekliyoruz onerilerinizin:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu