SORU - CEVAP

ANTON KARACA – EŞREF OZAN BAYGIN SÖYLEŞİSİ

Eşref Ozan Baygın, 1993 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi Biyomedikal Bölümü ve Anadolu Üniversitesi - Uluslararası İlişkiler Lisans mezunudur. Şiirleri Varlık Dergisi, Statorec (Almanya), Peyniraltı Edebiyatı, Bare of Dream (fanzine, Türkiye), Yazarkafa, Şeytan Diyor Ki(Derleme), Ankararınca, Orlando, At dergi, Edebiyatist, Akrostis (Belçika), Yeryüzü Düşleri, Americans and Others (antoloji , İtalya, Camion Press) ve fanzinler. Seslendirme sanatçısı (Ne Nerede? - TGRT EU) İlk şiir kitabı Kibrit Yanarken Bükülür, ikinci baskı Klaros Yayınları tarafından yayımlandı. İkinci şiir kitabı Piçin Yılı, Sub Press tarafından yayımlandı. Çalışmaları arasında “LSD VEYA TESADÜF”, “PSİKEDELİK ŞİİR Dosyası” (Yazarkafa Dergisi, no. 20) ve “Beat Kuşağı” (Yazarkafa Dergisi, no. 22) bulunmaktadır. 

Anton Karaca: Şiirleriniz var olan düzenle çatışan, kaotik ve saykodelik şiirler. Yeraltı edebiyatındaki içe geçmişliğiniz de şiirlerinizde açık. Piçin Yılı kitabınızla sizin de tabirinizle evrene yaydığınız sihir ve şiirlerle ve Kibrit Yanarken Bükülür kitabınızın yeni baskısındaki dönüşüm; cut up tekniği ile yazdığınız şiirler, tutanaklarınız, letrik şiir ve mantralarınızla okuyucuları şaşırttınız. İtalyada 4 dilde yayımlanan dördüncü başkıya girmiş olan ve Beat Kuşağı yaşayan şairlerinin de yer aldığı “Americans and Others” uluslararası şiir antolojisinde şiirleriniz yer aldı. Sonrasında Mili Dueli Uluslararası Balkan şiir düellolarında yarı finale kaldınız. Statorec’te şiirleriniz yayınlandı. Uzun yıllar  Beat Kuşağı sitesinde yazdınız. Şiirlerinizdeki dönüşüm ve  serüveninizdeki bu bütüncül oluşun içinden sıyrılarak neler söylemek istersiniz?

Eşref Ozan Baygın: Demir ateşte dövüle dövüle şahlanır, oya ince ince işlenerek şehvlenir. Damlaya damlaya oluşan göl, tuzlanır. Ağaç yaşken eğilir; Kibrit Yanarken Bükülür.  (Iİk cüreti yedi yıl önceydi sanırım.) Süregelende bu kitabım kendini tamamladı, şimdilik ve bu evrilme sanırım devam edecek. Her şey gibi şiir de dönüşür; O’na dek. Göktürk Yaşar yanımda oldu varolsun ve Klaros ekibine de teşekkürü borç bilirim. İki özel ve büyük yayıneviyle ve kıymetli insanlarla birlikte şiirlerimle aynı enerjide buluşabildiğimin  heyecanındayım. Saykodelik şiire gelirsek eğer, Saykodelya Odası’nda yeni, deneysel ve saykodelik şiirlerin her daim misyonerliğini yaptım; şiir direnirse bizler kazanacağız. Piçin Yılı kitabımın enerjisi ve henüz kitap çıkmadan şiirlerin dolaşımda olması, şiir gecelerinin vermiş olduğu yüksek enerjiler, buluşmalar derken akışta günyüzüne çıktı. Sihir anda ve dolunaydadır. Şenol Erdoğan muazzam bir sunuyla ve enerjisiyle bu dosyanın görünen tarafında oldu. Kitap satışa çıktı, şimdilik tükendi. Iki kitabın heyecanını yaşıyorum. Korona morona falan etkilemiyor bu duyguyu. Tek misyonum var . ve şiir yazıyorum. Sıyrılabildiğim yere kadar…

A.K- Yöremizde  son dönemlerde psikedelik şiirler, çıplak ve büyülü gerçekçilik ile örülen bağ, transandantal şiir, deneyim şiirleri, deneysel şiir altın çağını yaşamakta mıdır?

E.O.B- Apaçık; altın çağından önceki son tepede olduğumuzu düşünüyorum. Üçüncü Yeni andadır ve etkisi uzun yıllar da sürecektir. Evrensel bir pencereden bakarak söylüyorum bunu. Şairler sınır tanımaz! Her şey olacağına varır.

A.K-  Poetika ve manifestolarınızı ne zaman okuyacağız?

E.O.B- Cevaplarım üzerine bu soruyu sorduğunuzdan hiç şüphem yok. Hocam size şöyle söyleyebilirim; okumak yaşamayla yapışıktır. Bu yapışıklık içinde size şahdamarımızdan daha yakın olan teklik, çoklukla tecelli olduğunda eminim ki farklı gezegen ve boyuttaki canlıları daha içten hissedip iletişebileceğimizi de düşünmekteyim. Her şey frekanstan ibarettir derdi dedeler. Sırlar açığa çıkar elbet.

Neobeat felsefesini içlerinde hisseden yoldaşlarla birlikte ve şahsi olarak doğu- batı sentezinin içselliğini bu doğrultuda daha ışıklı olabileceğine de inandığımı belirterek ekleyip, ortak birçok manifestolarımız oldu diyebilirim. Bu isimsizlikte çok heyecanlıydı tabi; bir var-bir yokken. -İki ek – ile
“Dil uzaylılardan insanlara bulaşmış bir virüstür” sözü beynimde bir mıh gibi çakılı dururken Havas ilmine olan merakımdan girdiğim okyanusta halimce akıyorum.
“Konuşmak yalan söylemektir!”  ,”Şiir beatti”  , “Altını şer, incisi ker” , Kozmik yasalar, 10 Emir, Howl, “Inanma şair sözü elbette yalandır” , “Hicbir sey Halktan aynî ve gayri değildir” sözler ve paradoksları bu döngüde en hissettiğim noktada oldular. Nokta yakınlaştıkça büyüdü- yapıştırmadan evvel.

Hamiş: İsmet Özel’in yaşamı benim şiir manifestomdur. Selam olsun.

A.K- Sizi etkileyen sanatçılar kimler?

E.O.B- Aldous Huxley, William Burroughs, Sagopa Kajmer, Salvador Dali, Van Gogh, Pink Floyd, Tupac, Reimstein, Timothy Leary, Charlie Chaplin, Erkin Koray, Yunus Emre,  İsmet Özel, Arthur Rimbaud, Mevlana Celaleddin Rumî, Erzurumlu Hakkı İbrahim Efendi, Ömer Hayyam, Şeh’ül Ekber Muyiddin, William Blake, İhsan Yüce, Kemal Sunal, Allen Ginsberg, Mallarme, Baudlaire, Aşık Ihsani, Platon, Mor ve Ötesi, Barış Atay, Sergei Yesenin, Fazıl Say,  Tarhan Eroğlu, Neyzen Tevfik, Can Yücel, küçük İskender, Barış Manço, Haluk Vefa Özdemir,  Serhan Oktay, Duygu Üzüm Kulan, Anıl Cihan, Ekin Metin Sozupek, Hüseyin Ferhad, Seda Suna, Hayri Güntek, Erdal Erdem, Onur Sakarya, Hüseyin Avni Dede, Sabahattin Umutlu, Ikaru, Mirac,  Şanışer, Oddo, Ezhel, Bufu Lab, Vecdi Çıracıoğlu, Manga, M.F.Ö, Sansar Salvo, Can Güngör, Cihan Mürtezaoğu, Umay Umay, Ümmü Gülsüm, Şenol Erdoğan, Turgut Toygar ve Vladimir Mayakovsky… İlk aklıma gelen sanatçılar ve büyük değerlerdir benim için özellerdir diyebilirim. Uzun lafın kısası saymakla da bitmez. Etkileşimleri tenzih ederim. Içi ve dışı kuşatmış vaziyettedirler…

A.K- Peki ya rap?

E.O.B- Karşı kültürden gelen bizdendir. Yirmiyedi yaşındayım; kendimi bildim bileli rap dinlerim. 2pac, Biggie, Dmx, Eminem, Azad derken süregelen bir handa Suicede Boys zirveye çıkardı beni. Linkn Park rapcore sentezi de bilahere etkileyiciydi benim için. Türkçe rap’le tanışmamda Turbo’nun dergi arşivi ve toplama albümü beni etkilemiştir. Sagopa Kajmer(Silahsız Kuvvetler), Beyaz Mayın, Kahin, Fuat,  Fresh B, İntikam Ateşi, Sirhot, Deli Mc, Yener Çevik, Nefret (Dr Fuchs&Ceza) , Jöntürk, Cartel, Karakan, Islamic Force eski okuldan ilk dinlediklerimden. Ikibindokuzlarda ilk rap kaydımı Asitane grubu alıp mixlemişlerdi. Sonralarında Beyaz Mayın grubundan DJ Murad’la çalışmalarım oldu. Birçok rap partide sahne alma fırsatım da olmuştu o yaşlarda. Bizler bu partilere sosis partisi derdik. Eski günler ve büyük özlem içerir! Gecikmeli de olsa “Nisan” adında underground bir rap albümüm arşivlerde mevcut, tadımlık. İkibinbeşlerde Sansar Salvo, Neşternino, Asitane, Kurşun, İhtilal(Hayki, Kaplan, Garez), Elçin Orçun, Civciv, Emre Baransel, Darp(Ertu, Buğra), Istanbul Attack, Şehinşah, Şanışer, Norm Ender, Jocker(Oddo), dikkatimi çeken isimlerden olmuştu. Ezhel ve Mert Şenel ‘de düetler  yapıyordu reggie tarzlarında. Son dönemlerde Contra’yı başarılı buluyorum. Felsefesine Nietzsche’nin delirdiği noktadan başladığım için muhakkak hicivlerim birgün, isim vermeden. Karşı kültür ya da öz kültür ritmik şiiri doğurur. Aşık İhsanî’yi, Allen Ginsberg’ü, İsmet Özel’in son şiirlerini ve daha fazlasını es geçemem. Şiir, raple iç içe. Poetiktir. Sagopa Kajmer birçok şairi etkilemiştir mesela.  Gangsta rap yapanlara gelirsek de her rap şiir değildir elbette. Onlar kendi dünyalarında mutlu olsunlar. Herkes özgürce yaşasın gerisi boş…

A.K- DJ Laruen ile yaptığınız (Piçin yılı) chillgravise deneysel çalışma ve son olarak  Perest grubuyla çıkardığınız (Kibrit Yanarken Bükülür kitabınızda da yer almış şiiriniz )”Müzeyyen” E.P nizle aşina olduğumuz güzel başlangıçlarınız haricinde daha ne gibi sürprizler bizleri bekliyor?

E.O.B- Piçin Yılı’nın İngilizce versiyonu üzerine çalışmalar yapılıyor. Year of the Bastard artık, başarılı şiir grubu Spiritus Asper’e  emanet. Kıymetlı sanatçı Oddo, Berat Oz, Fikret Güvence ile yarım kalan çalışmaları da tamamlamaya çalışıyoruz. Sürpriz şair ve sanatçılarla olan videoartlar da yolda, sesli kitap ve yetişkin masalları da. Jack London’dan Jack Kerouac kadar uzayan uzun ince şeritte herkese tekrar tekrar selamlar olsun. Yayınevi resmiyetliğine de gireceğim de bağımsız yayıncılık ağır basıyor. Kısa filmlere yönelmeye başladım. Kara veba tetikledi bunu da (Burnumu sokmasam olmaz…)

A.K- Nedir şu fanzin meselesi?
E.O.B- Fanzin satın alamadığın, elden ele dağıtılan. Bilen biliyor ya neyse… En son Bare Of Dream (İngilizce), Saykodelik Dürtü ve şimdilerde Zerk Fanzin’i ortak çıkardık. Fanzin benim özümdür. Fanzin Apartmanı’na selamlar olsun!

A.K- Son olarak neler söylemek istersiniz?
E.O.B- Mesih bir gün mutlaka gelecek. Ona yoldaş olabilecek makama yükselmenin misyonuyla her şeyde Hakk’ı görelim. Her şey güzel olacak! Umudunu yitirme! Kudret damarlarındadır.

Kaynak: https://klarosyayinlari.com/blog/3102/anton-karaca-esref-ozan-baygin-soylesisi?fbclid=IwAR0CxoTdts5epEnRvLRoLI9evixN-zCOICnBVnTSBb-qy6xZg8GlMNpJRzI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu