EDEBİYATİNCELEMEKEMAL BERKAY BURANYAZARLAR

NEDEN KİTAP OKUMAMALIYIZ?

1-Zaman Kaybı

Dışarı çıkıp gezip tozmak, Akdeniz turu yapmak varken neden 1000 sayfalık “Karamazov Kardeşler”i okumakla uğraşalım ki? Hem çok gezen daha çok bilir her şeyi. Ayrıca diyelim ki hukuk okuyorsunuz; size o kadar tuğla gibi kitaplar ezberletildi yıllarca, şimdi ne bu gerçek bile olmayan kurgu kitapları okuyup saçma şeylerle mi uğraşacaksınız, boş verin.

2-Kimlik Kaybı

Kitap okursanız hep başkalarının fikirlerine maruz kalacaksınız. Okuduğunuz kitap hayatınız haline gelecek, oradaki inançlara ve duygulara da kapılacaksınız. Hele ki eğer herkesin okuduğu kitapları okursanız herkesin düşündüğü şeyleri düşüneceksiniz. Gelin kitap okumayın fikirleriniz orijinal kalsın.

3-Yanlış Beklentiler

Fantastik eserler okuya okuya bir gün evinize Hogwarts’tan mektup geleceğini ve hayatınızın kurtulacağını sanıyorsanız beklemeye devam edin. Siz yerinizden kalkıp da hayatınızdaki sorunlar için bir çözüm üretmeye çalışmadıkça oturup oturup yalnızca kitap okumaya devam ettikçe hiçbir mucize gerçekleşmeyecek.

4- Para Kaybı

Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne 60 lira para bayacağınıza gidin bir Avrupa rehberi alın, hem daha ucuza mal olur, hem de gerçekten trollenmeden bir şeyler öğrenme şansınız olur. Veya dönün de kütüphanenize bakın belki de yüzlerce kitap var kaç tanesi daha okunmamış halde bekliyor o paralarla ne insanlar doyardı, belki de bazı ormanlar halen var olurdu. Sanki o kadar kitabı ne yapacaksınız, kendinize kağıttan ev mi yapacaksınız? Madem çok para harcamak istiyorsunuz gidip Unicef’e falan bağış yapabilirsiniz.

 5-Mutluluk Kaybı

Nietzche, Sartre, Camus, Bukowski, Celine, Fowles, Sokrates, Dante, King, Asimov, Bernhard okuyunca daha mutlu olacağınızı sanıyorsanız siz bu işi hiç ama hiç anlamadınız demektir. Hem o kadar zaman ayırıp kitap okuyacaksınız hem de günün sonunda daha önce olduğunuzdan daha fazla hayatı sorgular halde olacaksınız. Sürekli sorgulayıp, sürekli düşünüyor olmak da hiç mutlu bir ruh hali gibi görünmüyor. Hayatın amacı mutlu olmak değil midir? Eğer ki bu işlerin sonucunda mutsuz oluyorsanız niye okumakla uğraşasınız ki?

6-Topluma uyumsuzluk

Biz Türk milleti olarak ortalama kitap okuma oranına bakıldığında dünyada çok gerideyiz. Kitap okursanız kendi içinde bulunduğunuz toplumdan aykırı bir hale geleceksiniz ve gittikçe kendinizi dışlanmış hissetmeye başlayacak yine daha da mutsuz olacaksınız. Bunların hepsini düşünün ve atın kitapları çöpe. Hatta ülkemizde atık geri dönüştürmesi konusunda çok ilerideyiz bence direk geri dönüşüm merkezlerine götürün, her sokak başında var öyle merkezler.

KEMAL BERKAY BURAN

İflah olmaz bir hayalperest. Sorgulayan, sorgulatmak isteyen bir insan. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği içinizden birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu